Co potrzeba do ślubu kościelnego?

„Ślubuję ci miłość, wierność…” są to słowa rozpoczynające formułę małżeńskiej przysięgi. Moment najważniejszy w sakramencie małżeństwa. Właśnie wtedy, dwoje kochających się ludzi, oddaje się sobie przed Bogiem i w obecności gości na całe życie. Jak przygotować się do tego wyjątkowego dnia?

Spis treści

ślub kościelny - panna młoda zakłada obrączkę na palec pana młodego, w tle ksiądz

W kancelarii parafialnej – dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego

Wokół przygotowań do zawarcia sakramentu małżeństwa narosło bardzo wiele mitów. A księża są bardzo często przedstawiani jako czarne charaktery. Tymczasem to duszpasterz jest tym, który pomaga narzeczonym jak najlepiej przygotować się do ślubu. W kancelarii parafialnej trzeba zjawić się odpowiednio wcześniej, aby ustalić termin, godzinę zaślubin oraz spotkanie podczas, którego zostanie wypełniony tzw. protokół przedmałżeński. Sprawy formalne są bardzo ważne, gdyż dotyczą ważności zawarcia sakramentu małżeństwa.

Wymagane dokumenty, które trzeba przedstawić w czasie spisywania protokołu:

• dowody osobiste narzeczonych – chodzi o poprawne spisanie danych osobowych,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, stwierdzające „brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”. Narzeczeni otrzymują zaświadczenie w trzech egzemplarzach. Dokument ten można otrzymać w dowolnym USC w Polsce, nie tylko w miejscu zamieszkania czy w miejscu planowanego ślubu. Należy pamiętać, że jest ono ważne tylko 6 miesięcy – i musi zachować tę ważność w dniu ślubu oraz należy uiścić opłatę skarbową,
  • metryka chrztu świętego obydwojga narzeczonych – o świadectwo chrztu należy poprosić w parafii, w której przyjęło się chrzest. Jeśli osobiście nie jesteśmy wstanie odebrać metryki, najlepiej skontaktować się z duszpasterzem parafii i zapytać o możliwość przesłania metryki lub wydania jej osobie w roli pełnomocnika. Metryka chrztu zawiera także adnotację o przyjęciu sakramentu bierzmowania. Dokument ten ma ważność 6 miesięcy od daty wydania,
  • zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich – jest to informację o tzw. kursie przedmałżeńskim, dniu skupienia dla narzeczonych oraz spotkaniach z doradcą życia rodzinnego,
  • podanie danych osobowych osób, które będą świadkami ślubu (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania).

Co zawiera protokół przedślubny?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej protokół przedślubny jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie przygotowuje się przed ślubem. Co znajduje się w protokole? To m. in. pytania dotyczące danych osobowych, przeszkód uniemożliwiających zawarcie małżeństwa czy dobrowolności wejścia w związek małżeński. Tradycyjne rozmowa ta przeprowadzana jest osobno z każdym z narzeczonych. Zadaniem duszpasterza, który na ślubie występuje jako świadek urzędowy, jest weryfikacja i potwierdzenie, że małżeństwo będzie ważnie zawarte.

Spotkanie w kancelarii parafialnej, w czasie którego jest spisywany protokół służy również wzajemnemu poznaniu i ustaleniu szczegółów ceremonii, która będzie odbywać się w kościele. Narzeczeni maja również możliwość wybrania tekstów liturgicznych, które będą odczytywane w czasie Mszy św.

Czy trzeba mieć bierzmowanie do ślubu kościelnego?

Bierzmowanie to jeden z siedmiu sakramentów. Należy do tzw. sakramentów inicjacji chrześcijańskiej i jest również zwany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Zdarzają się jednak osoby, które nie przyjęły tego sakramentu. Są tego różne przyczyny. Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza, że „Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.” (KPK 1065 – § 1) Zadaniem księdza jest rozeznać sytuację i rozważyć, czy taka osoba jest wstanie przyjąć bierzmowanie przed ślubem? czy może lepiej poczekać i przystąpić do tego sakramentu należycie przygotowanym do po ślubie?

Podsumowując należy stwierdzić, że choć jest to ważny sakrament dla duchowego rozwoju, to nie sprawia on, że małżeństwo nie może być zawarte, albo jeśli już do niego doszło, to zawarte jest nieważnie. Aby zawrzeć sakrament małżeństwa potrzebujemy właściwie trzech rzeczy: przyjąć sakrament chrztu św., mieć wolę zawarcia go z konkretną osobą i nie posiadać żadnych tzw. przeszkód zrywających. Od innych rzeczy takich jak m. in. zapowiedzi, jeśli zachodzi słuszna przyczyna możemy uzyskać odpowiednie zwolnienie czyli tzw. dyspensę.

Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym?

Rola świadka na ślubie to bardzo odpowiedzialna funkcja. Ważne by była to osoba, która będzie wspierać narzeczonych przed, w trakcie i po ceremonii zaślubin. Świadek ma służyć pomocą, być trochę cieniem młodych, jednocześnie pamiętając, że to młodzi są w tym dniu najważniejsi. W Kodeksie Prawa Kanonicznego przeczytamy, że obecność dwóch świadków jest konieczna do ważnego zawarcia małżeństwa (KPK 1108). Dlatego przyjęło się, że świadkiem na ślubie kościelnym może zostać każda osoba pełnoletnia, posiadająca zdolność podejmowania czynności prawnych. Co może niektórych zdziwić Kościół zezwala, aby świadkami na ślubie były osoby tej samej płci (dwóch mężczyzn, bądź dwie kobiety), a także osoby innego wyznania, innej religii, a nawet ateiści. Najważniejsza jest sama obecność, a co za tym idzie – możliwość potwierdzenia, że związek małżeński został zawarty.

Zawarcie sakramentu małżeństwa to decyzja na całe życie. Jak możemy usłyszeć w czasie Mszy św. ślubnej, „na życie w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli”. Dlatego Kościół stawia jasne wymagania w tej kwestii i jednocześnie zapewnia, że Bóg obdarzy nowożeńców potrzebną łaską, aby wytrwali w swoich postanowieniach „dopóki śmierć ich nie rozłączy”. Mamy nadzieję, że przytoczone przez nas najważniejsze informacje dotyczące ślubu kościelnego, pomogą jak najlepiej przygotować się do tego wyjątkowego dnia.