Co jest potrzebne do chrztu?

W Katechizmie Kościoła Katolickiego przeczytamy, że chrzest jest „sakramentem wiary” (KKK 1253), który otwiera nam drogę do innych sakramentów. Jednocześnie wiąże się z przygotowaniem duchowym, jak i formalnym. Jak najlepiej przygotować się do tego ważnego wydarzenia w życiu człowieka wierzącego?

dziecko podczas chrztu swietego, polewane woda przez ksiedza

W kancelarii parafialnej – dokumenty potrzebne do chrztu

W starożytności chrześcijańskiej chrzest był najważniejszym momentem w życiu człowieka. Czas przygotowania trwał długo, nawet trzy lata. Ten czas nazywano katechumenatem. Współcześnie chrzci się małe dzieci, a wyrazicielami wiary Kościoła są rodzice i rodzice chrzestni chrzczonego dziecka. Aby dziecko mogło przyjąć chrzest, potrzebne jest wyrażenie woli przyjęcia tego sakramentu oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów do parafii, w której ma odbyć się uroczystość. Jakie dokumenty są niezbędne do chrztu?

• odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,
  • dane rodziców chrzestnych,
  • zaświadczenia od rodziców chrzestnych z parafii właściwych do ich miejsca zamieszkania, wskazujące na fakt, że są wierzący oraz praktykujący,
  • zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

Po dostarczeniu do parafii odpowiednich dokumentów rozpoczyna się przygotowanie duchowe do chrztu świętego , gdyż nie możemy zapomnieć, że jest to przede wszystkim uroczystość religijna.

Co jest potrzebne do chrztu rodzicom chrzestnym?

Rola rodziców chrzestnych jest niezwykle istotna. Ich zadaniem jest wspieranie duchowego i religijnego rozwoju dziecka. Stąd wymagania, które współcześnie często są nie zrozumiałe, a które Kościół stawia kandydatom na rodziców chrzestnych:

• powinien być wierzący,
  • mieć przyjęte sakramenty,
  • być członkiem wspólnoty Kościoła Katolickiego,
  • mieć ukończone 16 lat,
  • nie może być rozwiedziony.

Wymagania wobec rodziców chrzestnych są wyrazem troski Kościoła o zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dziecka.

Artykuły niezbędne do chrztu – od chrzestnej i chrzestnego

Pamiętając o dokumentach i zaświadczeniach, które są formalną podstawą przygotowania, nie możemy zapomnieć o akcesoriach, które mają bardzo ważne znaczenie symboliczne i są przypisane poprzez zwyczaj do ojca chrzestnego i matki chrzestnej. Wśród nich należy wymienić:

• Gromnicę – czyli świecę do chrztu , którą ojciec chrzestny odpala w trakcie obrzędu chrztu świętego. Tradycja podpowiada nam, że świeca ta powinna towarzyszyć nam przez całe życie. Jest ona znakiem obecności Chrystusa – czyli Światłości świata.
  • Białą szatę – czyli inaczej szatkę chrzcielną. Przyjęło się, że za zakup szaty odpowiada przyszła matka chrzestna. Jej rolą jest również przygotowanie szaty w trakcie uroczystości. Szatka do chrztu jest znakiem niewinności dziecka Bożego i przyobleczenia się w Chrystusa.

Chrzest Święty to jedna z najważniejszych chwil w całym życiu dziecka oraz jego rodziców i chrzestnych. Tym bardziej istotne jest, aby uroczystość tą uczcić w sposób bardzo wyjątkowy również pod względem ubioru. Dobrze jest dostosować strój dla dziecka do warunków atmosferycznych oraz temperatury w kościele. Ważne by ubranko do chrztu podkreślało wyjątkowość wydarzenia oraz jego uroczysty charakter. Musimy pamiętać, by robiąc zakupy związane z chrztem świętym, nie zapomnieć o konsultacji z rodzicami dziecka, tak aby zapobiec sytuacją, w których doszło by do nieporozumienia.

Pamiątki z okazji Chrztu Świętego

Zapewne wiele osób, które zostaną poproszone o bycie rodzicem chrzestnym zaczyna się zastanawiać, co kupić swojemu przyszłemu chrześniakowi? Bardzo istotne jest by taki prezent był wyjątkowy a jednocześnie praktyczny. Pamiętajmy również, aby taki upominek odpowiadał charakterowi uroczystości. Propozycji takich szczególnych pamiątek z okazji chrztu jest wiele. Co można podarować z okazji chrztu świętego? Oto kilka propozycji:

• Krzyżyk lub medalik na łańcuszku. Jesteśmy świadomi, że taki prezent nie nadaje się do natychmiastowego użytku. Ale sprawdzi się doskonale, kiedy dziecko do niego do-rośnie. Czy też może zostać wykorzystany podczas pierwszej Komunii Świętej .
  • Święty obrazek. Może to być na przykład obrazek z aniołem stróżem czy Matką Bożą. To bardzo popularne rozwiązanie a jednocześnie piękny symbol i doskonały podaru-nek w formie pamiątki.
  • Album na chrzest. To dobra pamiątka, która pozwala na umieszczenie zdjęć z cere-monii chrztu świętego, przyjęcia, a także późniejsze dodawanie nowych fotografii.
  • Biblia w wersji dla dzieci. Taką Biblię będą mogli czytać rodzice swemu dziecku w miarę wzrastania.
  • Kartki i książeczki pamiątkowe. To dobra forma pamięci, w której można zapisać ważne słowa, jakie chcemy przekazać przede wszystkim ochrzczonemu dziecku w dniu tak ważnej uroczystości.

Poprzez ten krótki wpis chcemy pomóc w pogłębionej refleksji nad znaczeniem chrztu świętego w życiu człowieka, który otwiera nam drogę wiary i jak przypomina nam papież Franciszek wymaga „pokory i odwagi”. Mamy nadzieje, ze przedstawione przez nas propozycje przyczynią się do pięknego i owocnego przeżycia przyjęcia sakramentu chrztu świętego.