Święty Krzysztof – patron kierowców, modlitwa

Żyjemy w świecie, który rozwija się bardzo szybko. Człowiek zaczął wymyślać coraz lepsze sposoby przemieszczania się. Kiedy mówimy o sposobach podróżowania, to jednocześnie chcemy pomyśleć o bezpiecznym dotarciu do celu. A symbolem opieki i szczęśliwej oraz bezpiecznej podróży jest św. Krzysztof.

Spis treści

widok z punktu widzenia kierowcy samochodu, zawieszka na lusterko wsteczne z krzyżem

Św. Krzysztof – ten, który niósł Chrystusa

Jak w przypadku wielu świętych, tak również i ze św. Krzysztofem jest związana legenda, która powstała w średniowieczu. Jego pierwotne imię, które nadali mu rodzice brzmiało „Reprobus” – „Odrażający”. Ponieważ był bardzo brzydki, miał olbrzymi wzrost, potężne ciało i zniekształconą głowę. Pewnego dnia postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy, ponieważ sam odznaczał się nadludzką siłą. Służąc swemu władcy dowiedział się, że jego pan boi się szatana, więc postanowił, że będzie służyć jemu. Wtedy okazało się, że szatan boi się Chrystusa. W ten sposób zainteresował się Chrystusem, postanowił poznać Jego naukę i w końcu przyjąć chrzest . Za pokutę osiedlił się nad Jordanem i przenosił pielgrzymów zmierzających do Ziemi Świętej na swych potężnych ramionach.

Tak wykonując swe zadośćuczynienie, pewnej nocy usłyszał głos dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Ponieważ był silnym mężczyzną uważał, że ta przeprawa nie będzie dla niego problemem. Jakże zdziwił się jednak, kiedy niosąc dziecko na swych ramionach poczuł, że staje się ono coraz cięższe a on sam zaczynał tonąć. Z wielkim trudem dotarł do drugiego brzegu i spytał : „Kim jesteś”. W odpowiedzi usłyszał: “Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros – “niosący Chrystusa”, czyli Krzysztof, co jest bezpośrednim nawiązaniem do legendarnego życiorysu tego świętego.

Jak wierzymy w każdej legendzie jest źdźbło prawdy. Choć o jego życiu nie wiemy wiele. Miał pochodzić z prowincji rzymskiej Licji w Małej Azji i zmarł śmiercią męczeńską ok. 250 roku. Święty Krzysztof Jest zaliczany do tzw. Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów. Najstarszym dowodem kultu św. Krzysztofa jest napis z roku 452, znaleziony w Haidar-Pacha w Nikomedii, w którym jest mowa o wystawionej ku czci Męczennika bazylice w Bitynii.

W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest jako młodzieniec lub olbrzym przechodzący przez rzekę, na barkach niosąc Dzieciątko Jezus, a w ręku maczugę. Jego atrybuty to: dziecko królujące na globie, palma męczeńska, pustelnik z lampą, ryba, sakwa na chleb, wieniec róż, a także wiosła. Św. Krzysztof jest również patronem Ameryki i Wilna; siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży, kierowców, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Pewnym orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach.

Święty Krzysztof – patron kierowców i podróżujących

W oparciu o tę piękną i pouczającą legendę o olbrzymie przenoszącym pielgrzymów przez Jordan, św. Krzysztof stał się symbolem pomocy i opieki nad innymi podczas podróży. Tajemniczość postaci św. Krzysztofa sprawiła, że stał się szczególnym orędownikiem wszystkich proszących o bezpieczeństwo. Kult tego świętego zaczęli wyznawać wszyscy, którzy poruszali się w przeróżny sposób i trzeba powiedzieć, że trwa do dziś i jest pielęgnowany przez ludzi wierzących.

Żywa jest także tradycja błogosławienia pojazdów w dniu święta św. Krzysztofa, które przypada 25 lipca. W tym dniu wielu kierowców czy też podróżujących w inny sposób udaje się do kościołów, aby prosić o specjalne błogosławieństwo dla siebie i swoich pojazdów. W tym dniu podróżujący dziękują za opiekę swego patrona i proszą o bezpieczne podróż, ochronę na drodze i pomoc w unikaniu niebezpieczeństw.

Pięknym zwyczajem jest również umieszczanie wizerunku św. Krzysztofa w środkach komunikacji, jako symbolu opieki, szczęśliwej i bezpiecznej podróży. Wizerunki św. Krzysztofa, które towarzyszą podróżującym, są znakiem jego obecności. Możemy spotkać je w różnej postaci, są to plakietki z wizerunkiem św. Krzysztofa, brelok św. Krzysztof , naklejki czy też figurki, które można przykleić w środku pojazdu. Sprawdź ofertę obrazków św. Krzysztofa do samochodu.

Modlitwa prośba do św. Krzysztofa

Modlitwa prośby, którą prowadzący pojazdy mechaniczne czy inne środki transportu zanoszą do św. Krzysztofa jest wyrazem ich zaufania do opieki tego świętego. Modlitwa ta przypomina nam również, że jesteśmy pielgrzymami na drogach naszego życia, a Boża opieka jest z nami w każdym momencie naszego istnienia. Wyruszając w podróż pamiętajmy o westchnieniu do Boga, przez wstawiennictwo św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.

„O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. (…) Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski, mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich. Amen.”