Monstrancja

Monstrancja służy w liturgii do umieszczania w niej konsekrowanej hostii. Celem monstrancji jest wystawienie na ołtarz podczas nabożeństw, adoracji czy błogosławieństwa najświętszym sakramentem. Szeroki wybór zdobień oraz rozmiarów monstrancji.

Monstrancja to jedno z naczyń liturgicznych niezwykle ważnych w kościelnej tradycji, bo symbolizujących Chrystusa. Przypomina wyglądem słońce, a w jej środku jest umieszczana konsekrowana hostia. Ciało Boże, którego jest symbolem, jest wystawiane w monstrancji podczas wszelkich nabożeństw. Ale szczególnym świętem, podczas którego jest obnoszona poza kościołem, jest czerwcowe Boże Ciało – wówczas ksiądz unosi monstrancję z hostią wysoko, idąc w procesji.

Na monstrancję składa się kilka ważnych elementów, takich jak: stopa, trzon z nodusem – ozdobnym zgrubieniem na stopie – oraz reservaculum, czyli miejscem, w którym umiejscowiona jest hostia symbolizująca ciało Jezusa. Na szczycie monstrancji jest zazwyczaj krzyż. Nie do końca wiadomo, w którym wieku powstała monstrancja. Są głosy mówiące o tym, że w XIV, jednak niektórzy historycy pozostają przy wieku XIII. W XIV i XV w. powstawały monstrancje ze strzelistymi wieżyczkami, które zyskały miano gotyckich. Barok obfitował w bogato zdobione naczynia w kształcie słońca, stąd też nazwa monstrancja promienista.

Monstrancje dostępne w naszym sklepie są bogato zdobione, wykonane z najwyższej jakości materiałów, idealne na nabożeństwa codzienne, ale i odświętne ceremonie, takie jak śluby, komunie, chrzciny czy pogrzeby oraz oczywiście procesje. Mamy modele przeznaczone na dużą hostię, a ich cena zależy od materiału i ilości zdobień, na przykład kamieniami. Najbardziej cenna jest monstrancja mosiężna złocona, którą zdobią czerwone kamienie. Osobno można zamówić do niej futerał, aby była dobrze przechowywana, jest bowiem jednym z naczyń liturgicznych szczególnie ważnych. To w niej symbolicznie umieszcza się Chrystusa w postaci hostii. Kupiona raz będzie służyła przez długie lata, warto więc, by parafia zamówiła ją wraz z innymi naczyniami liturgicznymi, jakie mamy w ofercie.
Widok 1
Widok 2

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spes Grandis Tomasz Wróbel w celu przesyłania informacji marketingowych, w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach oraz innych informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, o których mowa w art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.).

  Mapa
  Kontakt

  Wszystko Dla Parafii
  Pon.-Pt.: godz. 8:00-16:00
  ul Zielona 14/3, 98-300 Wieluń
  Obsługa zamówień - Wieluń
  Iza/Magdalena - 570 970 100
  Tomek - 512 145 221

  Wszystko Dla Parafii Częstochowa
  Pon-Pt: godz. 8:00-16:00
  ul. Kordeckiego 49, 42-226 Częstochowa
  Obsługa zamówień - Częstochowa
  Izabela/Ania - 570 870 900

  Śledź nas Facebook