Komże kapłańskie

Komża to skrócona alba o szerokich rękawach, ułatwiających posługę w czasie litrugii. Przeznaczona dla lektorów oraz ministrantów. W tej kategorii - dwa rodzaje komży: strecz oraz z gipiurą, dostępne w różnych rozmiarach.
Wśród szat liturgicznych znajdziemy produkt bardzo istotny, ponieważ dla księdza stanowi jeden z elementów stroju, który wykorzystywany jest podczas ważnych uroczystości i czynności w kościele – chyba że wyraźnie powiedziano, że do którejś z nich trzeba przyodziać albę, czyli inny element stroju księdza.
Ta popularna szata liturgiczna nazywana komżą była kiedyś ubierana jedynie przez członków chórów, w czasie liturgii godzin. Zmieniło się to jednak i dzisiaj jest elementem każdej czynności liturgicznej, a więc dla księdza niezbędnym ubraniem.
Krój komży przypomina nieco albę, jednak jest krótsza i ma szerokie rękawy. Kolorem przypisanym komży jest kolor biały, czyli symbolizuje ona czystość i niewinność. Poszczególne rodzaje komży mogą się różnić krojem, na przykład komża grecka ma wycięcie pod szyją w kształcie kółka, komża francuska jest wiązana pod samą szyją. Z kolei komża rzymska ma pod szyją dekolt wycięty w czworokąt, a angielska jest plisowana i do samej szyi. Jak widać, są różne możliwości, my natomiast oferujemy komże rzymskie, czyli wycięte w czworokąt.
Niektóre są wykonane ze streczu, inne mają gipiurę, każda jest wykonana z najwyższą starannością i z wysokogatunkowych materiałów.
Komża kapłańska musi służyć księdzu w wielu uroczystościach, jest więc to szczególnie ważne. Komże są wykonane w różnych rozmiarach, ponieważ służą także ministrantom.
Komża kapłańska służy jednak tylko księdzu, warto by miał kilka w zapasie.
[contact-form-7 id="4101" title="Newsletter"]
Mapa
Kontakt

Wszystko Dla Parafii
Pon.-Pt.: godz. 8:00-16:00
ul Zielona 14/3, 98-300 Wieluń
Obsługa zamówień - Wieluń
Iza/Magdalena - 570 970 100
Tomek - 512 145 221

Wszystko Dla Parafii Częstochowa
Pon-Pt: godz. 8:00-16:00
ul. Kordeckiego 49, 42-226 Częstochowa
Obsługa zamówień - Częstochowa
Izabela/Ania - 570 870 900

Śledź nas Facebook