Ołtarze

Ołtarz jest miejscem sprawowania liturgii świętej. Jest jednym z najważniejszych miejsc w świątyni i dlatego nasze ołtarze staramy przygotować się w taki sposób, aby były godne tego miejsca. Wykonujemy drewniane ołtarze z jasnego lub ciemnego dębu w wymiarach wedle życzenia klienta.

Bez ołtarza nie ma kościoła, jest to jeden z najważniejszych jego elementów. Kiedyś ołtarze służyły raczej do składania ofiar bóstwom. Oczywiście te pierwsze ołtarze nie były to meble z drewna, ale służyły za nie wzgórza, drzewa czy woda. Były to tzw. ołtarze naturalne i to na nich składano ofiary. W historii chrześcijaństwa pierwsze ołtarze występowały pod postacią stołu albo sarkofagu, na których znajdowały się relikwie męczenników. W późniejszych czasach ołtarze w kościele wyglądały coraz to inaczej. Okres romański zakładał tworzenie ołtarzy głównych w prezbiteriach, a ołtarze boczne powstawały w nawach bocznych i kaplicach. XI wiek to ołtarze jeszcze większe, bogato rzeźbione, zdobione obrazami i płaskorzeźbami. Wówczas też zaczęło się pojawiać tzw. retabulum, czyli nastawa ołtarzowa. Tę część ołtarza budowano bezpośrednio na jego tyle lub osobno. Gotyk były to już ołtarze szafkowe, zamykane. Przybierały zwykle formę tryptyku. Do XX wieku przetrwały ołtarze baldachimowe popularne w renesansie. Miały one nadstawę ołtarzową i były rozbudowane do jedno- lub dwukondygnacyjnej kompozycji z rzeźb wokół obrazu lub rzeźby. Bogato zdobione i wystawne nie przetrwały jednak do naszych czasów - po Soborze Watykańskim II zaczęto przywracać ołtarze w formie stołu. Takie też mamy w naszej ofercie.

Proponujemy gotowe ołtarze: stabilny i mocny ołtarz dębowy ciemny oraz ołtarz dębowy jasny - także o mocnej konstrukcji. Taki kościelny ołtarz to podstawa mszy świętej, warto wybrać wysokiej klasy egzemplarz, bo będzie on służył długi czas.
Widok 1
Widok 2

Polecane w kategorii
Polecane w kategorii
Poprzedni Następny
Brak produktów

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spes Grandis Tomasz Wróbel w celu przesyłania informacji marketingowych, w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach oraz innych informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, o których mowa w art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.).

  Mapa
  Kontakt

  Wszystko Dla Parafii
  Pon.-Pt.: godz. 8:00-16:00
  ul Zielona 14/3, 98-300 Wieluń
  Obsługa zamówień - Wieluń
  Iza/Magdalena - 570 970 100
  Tomek - 512 145 221

  Wszystko Dla Parafii Częstochowa
  Pon-Pt: godz. 8:00-16:00
  ul. Kordeckiego 49, 42-226 Częstochowa
  Obsługa zamówień - Częstochowa
  Izabela/Ania - 570 870 900

  Śledź nas Facebook