Patena liturgiczna i futerały

Każdy, kto uczęszcza na msze święte i inne nabożeństwa kościelne zapewne wie, co to jest patena. To nic innego, jak podstawka, coś w rodzaju talerzyka, podkładana wiernemu pod brodę podczas przyjmowania Najświętszego Sakramentu jest to tak zwana patena komunijna. Ale patena jest używana przez kapłana także do przygotowywania darów oraz przeznaczona do konsekrowanej hostii. Mamy więc w ofercie różnego rodzaju naczynia, na przykład patenę z przytłoczeniem na czaszę kielicha czy też patenę z drewnianą rączką. Są również do nabycia etui czy futerały na pateny, które idealnie sprawdzą się do przechowywania. Futerały mogą pomieścić na przykład na 2 pateny, na 3, na 4 oraz na 5 paten. Pozwalają one przechowywać naczynia w odpowiednich warunkach - są wyściełane materiałem.

Wnętrze pateny powinno być wykonane ze srebra lub złota, czyli metalu niekorodującego. Wyróżnia się pateny kielichowe, które są płaskie i są na wyposażeniu kielicha mszalnego. Patena głęboka zastępuje patenę kielichową. Mieści hostię i komunikanty. Występuje także wspomniana patena komunijna. Ta posiada najczęściej uchwyt (patena w naszym sklepie drewniany) i ma zapobiec spadaniu części opłatka na podłogę podczas udzielania przez księdza komunii świętej. Nazwa patena wzięła się od greckiego słowa patane, czyli miska lub półmisek.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spes Grandis Tomasz Wróbel w celu przesyłania informacji marketingowych, w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach oraz innych informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, o których mowa w art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.).

  Mapa
  Kontakt

  Wszystko Dla Parafii
  Pon.-Pt.: godz. 8:00-16:00
  ul Zielona 14/3, 98-300 Wieluń
  Obsługa zamówień - Wieluń
  Iza/Magdalena - 570 970 100
  Tomek - 512 145 221

  Wszystko Dla Parafii Częstochowa
  Pon-Pt: godz. 8:00-16:00
  ul. Kordeckiego 49, 42-226 Częstochowa
  Obsługa zamówień - Częstochowa
  Izabela/Ania - 570 870 900

  Śledź nas Facebook