Ornaty

Nasze ornaty dla księdza wykonane są z lekkiego, przyjemnego w dotyku materiału.
W ofercie posiadamy bogato zdobione wersje premium, jak również wersje "ekonomiczne". Do każdego ornatu stuła wewnętrzna w komplecie.

Ornaty to szaty księdza, które są mu niezbędne do prowadzenia ważnych uroczystości liturgicznych. Nie jest bez znaczenia, w jakim są kolorze. W związku z tym oferujemy szeroki wybór kolorów dopasowanych do konkretnych uroczystości i odpowiednie do konkretnego okresu liturgicznego. Wśród kolorów ornatów są: zielony, biały, czarny, złoty, różowy, czerwony i fioletowy. Powiedzmy krótko, co symbolizują i kiedy oraz jak często są używane.

Ornat zielony symbolizujący życie i nadzieję jest używany jest bardzo często podczas mszy świętych w tygodniu i w niedziele. Dla najważniejszych uroczystości kościelnych zarezerwowany jest kolor czystości i doskonałości boskiej, czyli szlachetna biel. To w nią ubrany jest ksiądz podczas świąt Bożego Narodzenia czy podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. Ponieważ kolor biały symbolizuje również niewinność, księża ubierają białe ornaty podczas mszy pogrzebowych małych dzieci.

Pogrzeby pozostałych wiernych to dla księdza czas na przywdzianie czarnego ornatu. Czerń to symbol smutku, odpowiednia na czas żałoby. Ornat złoty odwrotnie – to symbol radości i bogactwa, przeznaczony na najważniejsze święta i ubierany na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Może zastępować w razie potrzeby ornaty w innych kolorach – z wyjątkiem czarnego i fioletowego, który z kolei jest znakiem pokuty i żałoby. Używane są w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, a także zastępują dziś ornaty w kolorze czerni na pogrzebach.

Ornaty czerwone to znak bożej miłości oraz krwi Chrystusa umierającego na krzyżu. Księża ubierają je podczas uroczystości pogrzebowych papieża, a także w czasie ważnych świąt katolickich. Ubioru w tym kolorze wymaga m.in. sakrament bierzmowania, Wielki Piątek czy Niedziela Palmowa.

Ważne, by księża dobierali kolor ornatu do okazji i czasu liturgicznego, dlatego w kościele powinny się znaleźć ornaty we wszystkich kolorach. Może oprócz czarnego, który jest dzisiaj podczas pogrzebów zastępowany fioletowym ornatem.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Spes Grandis Tomasz Wróbel w celu przesyłania informacji marketingowych, w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach oraz innych informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, o których mowa w art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1907 z późn. zm.).

  Mapa
  Kontakt

  Wszystko Dla Parafii
  Pon.-Pt.: godz. 8:00-16:00
  ul Zielona 14/3, 98-300 Wieluń
  Obsługa zamówień - Wieluń
  Iza/Magdalena - 570 970 100
  Tomek - 512 145 221

  Wszystko Dla Parafii Częstochowa
  Pon-Pt: godz. 8:00-16:00
  ul. Kordeckiego 49, 42-226 Częstochowa
  Obsługa zamówień - Częstochowa
  Izabela/Ania - 570 870 900

  Śledź nas Facebook