Ornaty Maryjne

Ornaty na święta Maryjne, opatrzone niebiesko-złotymi, haftowanymi zdobieniami.
Wśród naszej kolekcji znajduje się ornat z efektownym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej

Ornaty w kolorze niebieskim są bardzo charakterystyczne np. dla kościoła hiszpańskiego.
W Polsce — ze względu na duże tradycje mariologiczne — ornaty maryjne (choć niekoniecznie w tym kolorze) również są bardzo często spotykane w trakcie różnych uroczystości.
Pod względem barwy ornaty maryjne nie zawsze są niebieskie. Często jednak łączą one w sobie błękit, czyli symbol nieba i złoto lub biel, które są odpowiednikami królowania i czystości. Ich cechą charakterystyczną jest przedstawiony na nich motyw. Zwykle jest on wyszyty w kolorze białym lub złotym i przedstawia: literę "M", która jest symbolem Matki Bożej, lilię, która symbolizuje jej czystość i oddanie Bogu, połączenie tych dwóch wzorów z symbolami Eucharystycznymi. W tym ostatnim przypadku ornaty maryjne odnoszą się do szczególnej więzi, jaka ma miejsce pomiędzy Jezusem i Jego Matką.

W kościele w Polsce ornaty maryjne cieszą się rosnącą popularnością. Księża ubierają je z okazji świąt maryjnych (zwłaszcza w maju i październiku), a także innych uroczystości mających charakter lokalny. Wydarzenia te mogą wynikać z tradycji, ale też np. z ustanowienia Matki Bożej patronką określonej parafii. O wyjątkowym charakterze ornatów maryjnych świadczą pojawiające się na nich wzory nawiązujące do klasycznych symboli godności królewskiej.

W naszym sklepie oferujemy ornaty maryjne zaprojektowane i wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły.
Cena każdego z nich jest podana przy określonym produkcie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wzorami maryjnych szat liturgicznych.