Wystrój kościoła na Triduum Paschalne – jakie dekoracje przygotować?
Wielki post to droga 40 dni. Ma nas ona prowadzić do lepszego rozumienia tajemnicy Chrystusa. Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Po okresie Wielkiego Postu rozpoczynają się Najważniejsze Dni tzw. Triduum Paschalne.
Spis treści
Triduum Paschalne, czyli Trzy Święte Dni
Obok drogi duchowej, tym, co pomaga nam przeżywać świętowanie są dekoracje w kościele. Przygotowanie kaplicy przechowania Najświętszego Sakramentu, w tradycji polskiej tzw. ciemnicy na wieczór Wielkiego Czwartku i Grobu Pańskiego na Wielki Piątek a szczególnie liturgii Wigilii Paschalnej to niezwykle wymagające zadanie, w którym chcemy Państwu pomóc. Wystrój kościoła w tym czasie ma być skupiony na Chrystusie obecnym w Najświętszym Sakramencie, znaku Krzyża świętego i zmartwychwstaniu.
Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej
W kaplicy przechowania powinno znajdować się tabernakulum , które będzie służyć do przechowania chleba eucharystycznego do rozdzielania Komunii w Wielki Piątek. Kaplicę należy wykonać tak, aby sprzyjała medytacji. Pomocą dla wiernych w modlitwie mogą być wcześniej przygotowane modlitewniki z pieśniami eucharystycznymi oraz pasyjnymi. W wystroju można nawiązać do ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa lub do uwięzienia Jezusa. Zgodnie z tradycją Jezus w ten wieczór został wtrącony do więzienia. Do dekoracji można użyć banerów z cytatami, wizerunkami cierpiącego Jezusa lub ze znakami eucharystycznymi. Całość dobrze jest dopełnić pięknym obrusem, kwiatami oraz świecami z wosku lub świecami z wkładami olejowymi. Na wieczór Wielkiego Czwartku powinno się przygotować ornat koloru białego , korporał na kielich oraz do miejsca przechowania, palki, puryfikaterze, kadzidło oraz kołatki, gdyż od Mszy Wieczerzy Pańskiej nie używa się w liturgii dzwonów i dzwonków. W tym uroczystym dniu można udzielać komunii pod dwoma postaciami, dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości komunikantów oraz dobrej jakości wina mszalnego.
Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej
Współcześnie nikt nie wyobraża sobie Wielkiego Piątku bez Grobu Pańskiego i tradycyjnego czuwania całonocnego przez wiernych oraz strażaków. Wśród dni Triduum Paschalnego Wielki Piątek wyróżnia się również, ze względu na to , że w tym dniu nie sprawuje się Mszy św. Zwyczaj budowania Grobu Pańskiego w Polsce ma wielowiekową tradycję. Na początku były to proste płyty nagrobne z miejscem na krzyż i Najświętszy Sakrament. Z czasem zaczęły one przybierać formę groty na wzór Tej, w której złożono ciało Jezusa. Groby Pańskie historycznie i obecnie są bardzo bogato strojone w kwiaty oraz symbole, które przypominają o męce Jezusa i jednocześnie kierują ku Zmartwychwstaniu. Bardzo często stosowane dekoracje nawiązują do ważnych wydarzeń z życia Kościoła, kraju czy też parafii. Przygotowując Grób Pański trzeba pamiętać, że cała uwaga ma być skierowana na wystawiony w monstrancji Najświętszy Sakrament, okryty białym welonem a symbolizującym całun, w który było owinięte ciało Jezusa. W grobie umieszczamy figurę Jezusa umarłego. Do wystroju można użyć gotowych elementów groty. Obok groty można również ustawić element dekoracyjny w postaci żołnierza pilnującego grobu. Całość można dopełnić tłem z cytatami nawiązującymi do śmierci i zmartwychwstania Jezusa czy też elementy całunu turyńskiego. Należy przygotować również świece, korporał, można użyć tronu pod monstrancję. Całość wystroju ma sprzyjać modlitewnej zadumie. Na liturgię wielkopiątkową należy przygotować krzyż do adoracji, który od 5 Niedzieli Wielkiego Postu jest zakryty fioletowym płótnem, świece, szaty koloru czerwonego.
Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej
Od Wielkiego Piątku w sposób naturalny przechodzimy do przezywania Wielkiej Soboty, która w Kościele jest czasem modlitwy i ciszy. Wierni w tym dniu bardzo licznie nawiedzają kościoły, aby pobłogosławić pokarmy na stół wielkanocny, które mają swoje symboliczne znaczenie (poświęca się m. in. baranka, chleb, sól, jajka). Można wykorzystać ten czas na wspólną modlitwę oraz katechezę paschalną, która podprowadzi wiernych do przeżywania liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku. Wigilia Paschalna sprawowana w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego jest zwieńczeniem całego Triduum Paschalnego. Wigilię Paschalną rozpoczyna liturgia światła. Na zewnątrz kościoła celebrans święci ogień, od którego następnie zapala się nowy Paschał – wielką woskową świecę. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża oraz umieszcza również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ tzw. grana, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Należy również przygotować węgielki do kadzielnicy oraz kadzidło. Wcześniej należy przygotować ołtarz do sprawowania liturgii eucharystycznej. Obok ołtarza ustawiamy stojak pod paschał oraz naczynie z wodą, która zostanie poświęcona w czasie liturgii. Należy również przygotować figurę Chrystusa zmartwychwstałego oraz stułę koloru czerwonego, którą umieszcza się na krzyżu. Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał.
Zaproponowane przez nas dekoracje czy elementy wystroju mają pomóc w owocnym przeżyciu tych najważniejszych Dni w całym roku liturgicznym. Wszystkie produkty potrzebne do przygotowania i dobrego przeżycia Triduum Paschalnego są dostępne na naszej stronie www.wszystkodlaparafii.pl oraz w naszych punktach w Częstochowie i Wieluniu.