Tajemnice różańca świętego
"Różańcowa Pani nieba ziemi, pozdrawiamy Cię głosy naszemi…"
Jak Polska długa i szeroka, w kościołach i kaplicach, w domach i szpitalach można słyszeć monotonne wołanie Zdrowaś Maryjo. To znaczy, że zaczął się październik – miesiąc modlitwy różańcowej.
Spis treści
Różaniec – trochę historii
Historia różańca świętego sięga pobożnych mnichów, którzy w murach klasztoru odmawiali 150 psalmów. Zwykłym ludziom trudno było nauczyć się ich na pamięć. Z czasem pewien mnich zaproponował, aby zamiast Psalmów, odmawiać 150 razy Ojcze nasz. Taka kształt modlitwy bardzo szybko przyjął się i niektórzy, aby wspomóc modlitwę korzystali ze sznurków a inni węzłów. W ten sposób ciągle trwali w obecności Bożej w myśl słów Nieustannie się módlcie.
(1Tes 5,17)
Obecna forma modlitwy Zdrowaś Maryjo ukształtowała się pomiędzy XIII i XIV w., kiedy to powiązano ze sobą ewangeliczne słowa pozdrowienia Anielskiego ze słowami św. Elżbiety. Stało się to dzięki zakonowi Kartuzów. Sama nazwa różaniec jest odniesieniem do bukietów róż które ofiarowywano Maryi. Szczególne zasługi dla rozpowszechnienia modlitwy różańcowej ma św. Dominik, któremu objawiła się Matka Boża i „przekazała” mu różaniec. Sam święty wskazywał, że modlitwa różańcowa jest pomocą duchową w walce z występującą w tamtym czasie herezją albigensów.
Znany nam dziś kształt modlitwy różańcowej ustalił się w XV dzięki dominikaninowi Alamusowi a la Roche (1428-1475). On ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, które podzielił na dziesiątki poprzeplatane modlitwą „Ojcze nasz”. To właśnie dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele. Różaniec Najświętszej Maryi Panny zatwierdza papież św. Pius V w 1569 r., który też był dominikaninem. A później, na pamiątkę zwycięstwa chrześcijan nad Turkami pod Lepanto, ustanawia dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej. Na różańcu modli się wielu papieży, między innymi Leon XIII, św. Jan XXIII, św. Paweł VI. Św. Jan Paweł II, wielki czciciel Matki Bożej, wpisuje się w ciągłość nauki papieży i w liście „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 r. o znaczeniu różańcowej modlitwy uzupełnienia ją przez dodanie rozważań tajemnic światła. Nie inaczej czynią jego następcy, papież Benedykt XVI i Franciszek, którzy sami modlą się na różańcu i polecają go wiernym.
Różaniec Maryi – słodki łańcuch, który łączy nas z Bogiem
Jak uczył nas św. Jan Paweł II modlitwa różańcowa łączy w sobie prostotę i głębię. Jest streszczeniem całej Ewangelii, bo zawiera w sobie tajemnice życia Jezusa i Maryi. W kilku objawieniach, w których sama Matka Boża ukazała się dzieciom wskazała modlitwę różańcową jako najbardziej potrzebną ludzkości. W czasie objawienia w Lourdes w 1858 r. , w 1917 r. w Fatimie, podobnie jak w ostatnich latach w Medjugorje, Maryja zachęcała, aby odmawiać różaniec codziennie, by wyprosić pokój dla świata. Nie pozostaje nam nic innego jak chwycić koronkę różańca świętego i zacząć się modlić. Jest to modlitwa, która może towarzyszyć nam wszędzie, w domu, w drodze do pracy czy też na spacerze.
Różaniec – jak praktycznie wygląda ta modlitwa?
Modlitwę różańcową rozpoczynamy od Znaku Krzyża Świętego lub wezwaniem „Boże wejrzyj, ku wspomożeniu memu”. Na różańcowym krzyżu odmawiamy „Wierzę w Boga”, a następnie przesuwając się na pierwszy koralik odmawiamy „Ojcze Nasz”. Na trzech kolejnych koralikach 3 razy „Zdrowaś Mario”, a na kolejnym koraliku wieńczącym część różańca, która nie wchodzi w okrąg odmawiamy „Chwała Ojcu i Synowi” oraz akt „O mój Jezu”. Kiedy wchodzimy w koraliki, które znajdują się w okręgu różańca, odmawiamy na pierwszym koraliku „Ojcze nasz”, a następnie 10x „Zdrowaś Mario”, na łączącym koraliku „Chwała Ojcu” i akt „O mój Jezu”. Po tym podajemy nazwę tajemnicy różańca i odmawiamy ponownie „Ojcze nasz”. Tę sekwencję powtarzamy pięć razy. Na koniec modlitwy możemy odmówić Litanię do NMP lub modlitwę „Pod Twoją obronę”.
Tajemnice różańca
Nieodłącznym elementem modlitwy różańcowej są tajemnice różańcowe, które służą medytacji poszczególnych wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. Każda część tajemnicy różańca zawiera 5 tajemnic, co w sumie daje 20 tajemnic różańca. Wyróżniamy cztery części różańca: radosną, światła, bolesną, chwalebną, które są przypisane do poszczególnego dnia tygodnia. Tajemnice radosne odmawiamy w poniedziałek i sobotę, tajemnice bolesne we wtorek i w piątek, tajemnice światła w czwartek, a tajemnice chwalebne w środę i w niedzielę.
-
Tajemnice radosne:
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny,
- Nawiedzenie św. Elżbiety
- Narodziny Jezusa,
- Ofiarowanie Jezusa w świątyni,
- Odnalezienie Jezusa w świątyni.
-
Tajemnice światła:
- Chrzest Jezusa w Jordanie,
- Wesele w Kanie Galilejskiej,
- Głoszenie Królestwa Bożego,
- Przemienienie na górze Tabor,
- Ustanowienie Eucharystii.
-
Tajemnice bolesne:
- Modlitwa Jezusa w Ogrójcu,
- Biczowanie Jezusa,
- Cierniem ukoronowanie,
- Droga krzyżowa,
- Ukrzyżowanie.
-
Tajemnice chwalebne:
- Zmartwychwstanie Jezusa,
- Wniebowstąpienie Jezusa,
- Zesłanie Ducha Świętego,
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- Ukoronowanie Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi.
Różaniec Najświętszej Maryi Panny to modlitwa, która jest zalecana przez Magisterium Kościoła Katolickiego. Chrześcijanie zwracają się do Niej, aby prosić o swoje potrzeby i powierzać Jej swoje troski. Zachęcając do wzięcia koronki różańca do ręki, polecam wszystkim słowa modlitwy bł. Bartłomieja Longo, apostoła różańca:
“O, błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem; więzi miłości, która nas jednoczysz z aniołami; wieżo ocalenia od napaści piekła; bezpieczny porcie w morskiej katastrofie! Nigdy cię już nie porzucimy. Będziesz nam pociechą w godzinie konania. Tobie ostatni pocałunek gasnącego życia. A ostatnim akcentem naszych warg będzie Twoje słodkie imię, o Królowo Różańca z Pompei, o Matko nasza droga, o Ucieczko grzeszników, o Władczyni, Pocieszycielko strapionych. Bądź wszędzie błogosławiona, dziś i zawsze, na ziemi i w niebie.”