Pielgrzymka do Częstochowy na Jasną Górę – jak się przygotować?

Amerykański piosenkarz Bob Dylan w jednej ze swych najsłynniejszych piosenek stawia pytania dotyczące sensu ludzkiego życia: „Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, By mógł człowiekiem się stać?” A jedną z form odpowiedzi na to pytanie jest pielgrzymka. Czas w drodze, który skłania do refleksji.

Spis treści

Pielgrzymka – trochę definicji

Jak przypominał nam niestrudzony pielgrzym św. Jan Paweł II „Pielgrzymka zawsze była ważnym wydarzeniem w  życiu  chrześcijan, przybierając w kolejnych epokach różne formy kulturowe. Jest symbolem indywidualnej wędrówki człowieka wierzącego śladami odkupiciela.” Możemy powiedzieć, że pielgrzymka do miejsc świętych podjęta z pobudek religijnych jest formą podroży, której  celem  jest zbliżenie się do Boga. W pierwszych wiekach  chrześcijaństwa głównym celem pielgrzymów były miejsca związane z narodzinami, życiem, ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Chrystusa. Obecnie pielgrzymki zmierzają głównie do miejsc poświęconych Maryi. W Polsce najbardziej znanym miejscem, do którego zmierzają  pielgrzymi jest Częstochowa z cudownym obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Pielgrzymka – jak się przygotować

Jak podkreślają badacze religijności, polskie pielgrzymowanie jest fenomenem na skalę europejska czy wręcz  światową. W czasie miesięcy letnich tysiące pielgrzymów zmierzają na Jasną Górę. Mają do pokonania od kilku do kilkuset kilometrów. Taka  wyprawa wymaga dobrego przygotowania. Co warto zabrać ze sobą na  pielgrzymkę?

  • plecak, do którego zapakujesz niezbędne rzeczy,
  • wygodne buty, które obniżą ryzyko otarć i powstawania pęcherzy oraz grubsze skarpety,
  • kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna,
  • ciepła bluza lub polar, noce w tym czasie są już chłodne,
  • nakrycie głowy, wybierz kapelusz lub czapkę zapewniające ochronę przed promieniami słonecznymi,
  • warto zabrać ze sobą żywność, która jest trwała i niepsująca się w ciepłe dni, takie jak konserwy czy suchy prowiant,
  • leki, które regularnie przyjmujesz,
  • podręczna apteczka (plastry, leki i maści przeciwbólowe, bandaże) oraz kosmetyki
  • powerbank, bo warto mieć kontakt ze światem lub zrobić fajne zdjęcie,
  • różaniec, modlitewnik , śpiewnik, to jak najbardziej potrzebne „akcesoria modlitewne”.

A nade wszystko trzeba wziąć ze sobą dobry humor. Gotowość do spotkania Boga w drodze. Otwartość na drugiego człowieka. Pielgrzymka to wspólne wędrowanie. Przemierzając poszczególne miejscowości na trasie doświadczymy również wyjątkowej gościnności, czy to w formie noclegu czy też w formie posiłku. Dobrą motywacją w czasie pielgrzymki jest podjęcie intencji, w której się idzie. Sprawi ona, że wędrowanie będzie owocne. Pielgrzymka to również doświadczenie piękna natury.

Pielgrzymka – w domu Matki

Śmiało można stwierdzić, ze w wakacje w Polsce wszystkie drogi prowadzą na  Jasną Górę. Pielgrzymują tu starzy i młodzi. Przez wieki zmieniły się również formy pielgrzymowania. Jedni idą pieszo, a inni jadą na rowerze czy rolkach, jeszcze inni dojeżdżają autokarem. Ale cel jest jeden spotkać się  z  Czarną Madonną, spojrzeć w Jej  cudowne Oblicze i  oddać wszystko, co  kryje  się  w  naszym  sercu.

Jasna Góra w Częstochowie to miejsce wyjątkowe na mapie Polski, gdzie w roku  2023, jak przekazali ojcowie Paulini, stróże tego świętego miejsca, przybyło 3,6 mln pielgrzymów. Jak  przekazują nam historycy, początki ruchu pielgrzymkowego sięgają początków istnienia klasztoru. Zorganizowane grupy zaczęły przybywać od XV wieku a  pierwsza pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 r. To właśnie wtedy w uroczystej procesji przeniesiono odnowiony Obraz Jasnogórskiej Bogurodzicy z Krakowa do Częstochowy, który został zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor. Od tamtej pory trwa ruch pielgrzymkowy, którego nie powstrzymały nawet zawieruchy wojenne czy rożnego rodzaju epidemie i przeciwności. Jasna Góra zawsze była i jest miejscem, w którym jak  mówił  św. Jan Paweł II „Polacy zawsze czuli się wolni”.

Pielgrzymka – od Matki do Syna

Nieopodal Jasnej  Góry znajduje się  miejsce ciche i spokojne. Od czasu poświecenia, którego dokonał  pierwszy ordynariusz częstochowski bp Teodor Kubina zwane Doliną Miłosierdzia. To miejsce służy miłosierdziu Bożemu. Od  1952 r. znajduje się tam obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa. W 1960 r. powstała tu jedna z pierwszych w skali świata parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Miejsce to bardzo chętnie odwiedzają pielgrzymi z Polski i ze świata. To właśnie również z tego miejsca rozeszła się dobra nowina o prawdzie miłosierdzia Bożego, jeszcze wtedy, gdy formalnie była ona zakazana. Będąc na Jasnej Górze warto  odwiedzić i to wyjątkowe miejsce. Z dala od zgiełku pielgrzymów, gdzie w ciszy i spokoju można doświadczyć, jak dobry i miłosierny jest Bóg.

Zapraszamy drogich pielgrzymów zmierzających do Częstochowy  do tego wyjątkowego miejsca jeszcze z jednego powodu. To właśnie tutaj znajduje się nasz sklep z dewocjonaliami  Wszystkodlaparafii.pl. A w sklepie, wśród rodzinnej atmosfery i życzliwości  znajdziecie wszystkie pamiątki (obrazy, różance, modlitewniki i wiele innych dewocjonaliów) wykonane w  piękny sposób z trwałych materiałów.

Przez wiele dróg trzeba nam przejść by poznać siebie oraz to kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Dlatego jak śpiewamy w jednej z piosenek pielgrzymkowych pt. Jezus  swoją Matkę  pozostawił…

„Wybierz się, wybierz się razem z nami
Na wspaniały pielgrzymkowy szlak!
Jeśli będziesz szedł wytrwale, to na Jasnej Górze
W Jej obliczu ujrzysz Boga znak.”