Jubileusz Chrześcijaństwa

Duch Pański spoczywa na Mnie,
ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność,
a niewidomym przejrzenie;
abym uciśnionych odsyłał wolnymi,
abym obwoływał rok łaski od Pana.
Łk 4, 18-19

Spis treści

baner na nowy rok duszpasterski z granatowym cytatem Pielgrzymi Nadziei na białym tle

Słowa z księgi proroka Izajasza, które Jezus odczytuje w synagodze w Nazarecie znajdują wypełnienie w Jego osobie. Wraz z przyjściem Jezusa na świat rozpoczął się czas łaski. Czas przebaczenia i darowania win. W roku 2025 również i my możemy doświadczyć szczególnej łaski płynącej z daru Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka.

Jubileusz – jak to było dawniej

Początki Jubileuszu odnajdujemy w tradycji biblijnej. Był on obchodzony, co 50 lat. Jubileusz był dla świata żydowskiego przypomnieniem darowanej im przez Boga wolności i odzyskanej godności. Zgodnie ze zwyczajem żydowskim w tym wyjątkowym czasie należało m. in. zwrócić ziemię jej byłym właścicielom, anulować dług, uwolnić niewolników i więźniów oraz dać odpoczynek ziemi. Jubileusz ma na celu podkreślenie znaczenia miłosierdzia Bożego i współczucia w ludzkim doświadczeniu.

Pierwszy Jubileusz w tradycji Kościoła był obchodzony w 1300 roku. Został on ogłoszony przez papieża Bonifacego VIII, który postanowił, że rok jubileuszowy będzie obchodzony, co 100 lat. Wierni, którzy w tym czasie przybędą do Rzymu, otrzymają dar odpustu zupełnego, czyli jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego, darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy.

Już po kilku latach, na prośbę mieszkańców Rzymu, papież Klemens VI w roku 1342 skrócił ten okres do biblijnych 50 lat. Kolejna zmiana nastąpiła za papieża Urbana VI, który ustalił cykl obchodów jubileuszowych co 33 lata, dla upamiętnienia liczby lat ziemskiego życia Chrystusa. Ogłosił on Jubileusz w roku 1390 roku, któremu wobec jego śmierci, przewodniczył nowy papież Bonifacy IX. Począwszy od roku 1475, za sprawą papieża Pawła II ustalono, że rok jubileuszowy będzie obchodzony co 25 lat.

Poza wyznaczonymi okresami, Rok Święty ogłaszano również z powodu specjalnych okazji. Rok 1933 papież Pius XI ogłosił świętym dla przypomnienia 1900 rocznicy odkupieńczej śmierci Chrystusa. Podobnie było w roku 1983, kiedy to z inicjatywy św. Jana Pawła II obchodzono Jubileusz z okazji 1950 rocznicy odkupieńczej śmierci Jezusa. Kolejny taki Rok Święty przypadnie w roku 2033, kiedy będziemy celebrować Wielki Jubileusz Odkupienia. Obecny papież Franciszek Rokiem Świętym ustanowił rok 2016, obwołując Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Zwyczaje związane z Rokiem Świętym

Charakterystyczną cechą Jubileuszu jest przejście przez Drzwi Święte, które są uroczyście otwierane przez papieża. W okresie pomiędzy jubileuszami Drzwi Święte są zamknięte. W bazylice św. Piotra od strony wnętrza bazyliki zasłania je mur, budowany po zakończeniu poprzedniego, a burzony przed otwarciem następnego roku świętego. Historycznie po raz pierwszy otwarto Drzwi Święte w bazylice św. Piotra w 1500 roku za pontyfikatu Aleksandra VI.

Są to specjalne drzwi otwierane i zamykane z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku jubileuszowego w poszczególnych bazylikach większych w Rzymie: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami, oraz Matki Bożej Większej, aby umożliwić wszystkim pielgrzymom symboliczne ich przekroczenie. Znaczenie tego gestu jest nawiązaniem do słów Jezusa z Ewangelii „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę” (J 10, 9). Przejście przez otwarte Drzwi Święte jest decyzją pójścia za Jezusem i zgodą na działanie Jego łaski w życiu chrześcijanina.

Kolejną cechą Jubileuszu jest dar miłosierdzia w postaci odpustu zupełnego. Odpust zupełny otrzymują pielgrzymi, którzy spełnią wymagania duchowe określone przez Kościół. A są nimi: spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej, pielgrzymka do kościoła jubileuszowego, modlitwa i uczynki miłosierdzia. Odpust jest doświadczeniem przebaczenia i wolności, którą przynosi Chrystus.

Jubileusz Roku Pańskiego 2025

9 maja 2024 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego papież Franciszek bullą papieską „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może) uroczyście ogłosił Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Rok święty 2025 został uroczyście rozpoczęty w wigilię Bożego Narodzenia. W czasie mszy świętej papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra i jako pielgrzym nadziei przekroczył ich próg. Hasłem przewodnim Roku Świętego jest nadzieja, której światu, jak podkreśla papież Franciszek dzisiaj potrzeba szczególnie.

Po otwarciu Drzwi Świętych w Bazylice Św. Piotra zostały otwarte Drzwi Święte w kolejnych Bazylikach Wiecznego Miasta. Szczególnym akcentem Jubileuszu chrześcijaństwa 2025 było otwarcie Drzwi Świętych w największym rzymskim kompleksie więziennym w Rebibbii. To w tym więzieniu św. Jan Paweł II spotkał się z zamachowcem na swoje życie i przebaczył mu. Papież Franciszek wskazywał, że szczególnie w tym miejscu potrzebna jest nadzieja. Mówił, że nadzieja Przede wszystkim jest działaniem, zwłaszcza dla dobra drugiego człowieka: migranta, bezdomnego, więźnia, ubogiego, prześladowanego, chorego, słabego, aby właśnie tym najbardziej potrzebującym nieść nadzieję na lepszą przyszłość.

Program wydarzeń związanych z Jubileuszem Roku 2025 jest bardzo bogaty. Rozpoczął się on jubileuszem świata komunikacji i mediów 24-26 stycznia. Kolejne to jubileusze m. in. artystów, żołnierzy, wolontariuszy, misjonarzy, rządzących czy ubogich. Jednym z najważniejszych będzie jubileusz młodzieży, podczas którego w dniach 28 lipca-3 sierpnia Papież kilkakrotnie spotka się z młodymi ludźmi z całego świata. Rok Jubileuszowy zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra 6 stycznia 2026 roku podczas uroczystości Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwanej Świętem Trzech Króli.

Rok Jubileuszowy 2025 jest okazją, aby dołączyć do Pielgrzymów Nadziei (takie jest motto Roku Świętego wybrane przez papieża Franciszka) zmierzających do Rzymu czy też innych kościołów jubileuszowych. Jest czasem, aby przypomnieć sobie jak ważna jest w życiu nadzieja, której gwarantem jest Osoba Jezusa Chrystusa Jedynego Zbawiciela świata.