Jak udekorować kościół na Boże Narodzenie?

I pomyśl – jakie to dziwne
Ze Bóg miał lata dziecinne,
Matkę, osiołka, Betlejem

- ks. Jan Twardowski

Spis treści

wnętrze kościoła w trakcię przygotowań do bożego narodzenia - szopka

Początkiem przygotowań do jednego z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, czyli Bożego Narodzenia jest adwent. Czas pobożnego i radosnego oczekiwania. Czas przemyśleń nad tajemnicą wcielenia.

Adwent – droga ku Bożemu Narodzeniu

Adwent to wyjątkowy czas w roku liturgicznym, kiedy to razem z Maryją i innymi świadkami wiary wyczekujemy przyjścia Zbawiciela. Charakterystyczne dla tego czasu są sprawowane o poranku msze św. zwane roratnimi – msza wotywna o Matce Bożej. Znakiem szczególnym tej mszy jest świeca roratna – roratka, symbolizująca czystość, pokorę i radość oczekiwania na przyjście Jezusa.

Kolejnym znakiem, który towarzyszy nam w Adwencie jest lampion adwentowy, zapalany na początku mszy roratniej. Symbol naszego oczekiwania i gotowości na spotkanie z Jezusem. W czasie adwentu nie może również braknąć wieńca adwentowego, który symbolizuje cztery tygodnie adwentu. W wieńcu umieszczane są cztery świece, kolorystycznie dobrane do koloru szat liturgicznych na poszczególne niedziele adwentu tj. trzy świece fioletowe i jedna różowa, których kolor wyraża radość oczekiwania na Mesjasza. Śmiało można stwierdzić, że zarówno z adwentem, jak i z Bożym Narodzeniem kojarzy się nam opłatek wigilijny. Zazwyczaj na początku adwentu kapłani w czasie mszy św. poświęcają opłatki na stół wigilijny, które w zależności od tradycji w parafii roznoszą organiści lub można go nabyć w kościele. Opłatek wigilijny to nieodłączny element Wigilii Bożego Narodzenia a jednocześnie tradycja typowo polska, którą warto pielęgnować i strzec. Łamanie się opłatkiem jest symbolem pojednania, miłości i wspólnoty.

Ciekawym również pomysłem wspomagającym duszpastersko oczekiwanie adwentowe są banery na adwent. Banery z wyjątkowymi motywami i doskonałej jakości na czas adwentu, pomogą wprowadzić w atmosferę czuwania oraz doskonale udekorują przestrzeń kościelną.

Boże Narodzenie – tajemnica wcielenia

Na te pełne uroku święta czekamy z wielkim utęsknieniem. Wiążą się one z ciepłem rodzinnym, wyczekiwanym odpoczynkiem oraz spotkaniami w gronie najbliższych. Ale najważniejsze jest to, że „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.” Bóg stał się człowiekiem i właśnie tę prawdę przeżywamy świętując Boże Narodzenie.

Podkreśleniem świętowania tego wyjątkowego czasu jest pięknie udekorowany kościół. Oczywiście w centrum liturgii jest ołtarz, bo to na nim jest sprawowana Eucharystia. Warto przygotować obrus z motywami bożonarodzeniowymi. Na ołtarzu lub obok niego mogą znaleźć się piękne świece ołtarzowe w formie tryptyku bożonarodzeniowego. Dobrze jest również zadbać o bieliznę kielichową z motywem bożonarodzeniowym. Przy ołtarzu dobrze będą prezentować się świerkowe gałęzie w towarzystwie czerwonych gwiazd betlejemskich lub innych czerwonych kwiatów i ozdób, które będą oddawać również charakter zimowego okresu.

Trudno wyobrazić sobie wystrój kościoła bez choinek. Jest to jeden z najważniejszych symboli uroczystości Bożego Narodzenia. Do dekoracji możemy przygotować choinki żywe czy też sztuczne, które dziś swoim wyglądem bardzo przypominają naturalne. Następnie należy je odpowiednio udekorować, wykorzystując światełka oraz ozdoby choinkowe. Trzeba pamiętać by ozdoby choinkowe były rozłożone równomiernie oraz oddawały charakter świąt i tworzyły właściwy klimat. Do wystroju świątyni można również wykorzystać banery religijne z motywem bożonarodzeniowym. Dekoracje świąteczne nie mają szokować, ale mają pomóc w przeżywaniu tajemnicy wcielenia oraz sprawić, że człowiek wchodząc do kościoła poczuje się, jak w swoim rodzinnym domu.

Pójdźmy wszyscy do stajenki – szopka bożonarodzeniowa

Ponad 800 lat, tyle trwa w Kościele tradycja budowania szopki bożonarodzeniowej. A wszystko zaczęło się od biedaczyny z Asyżu, czyli św. Franciszka, który w 1223 r. w Greccio stworzył pierwszą szopkę. Współcześnie nie wyobrażamy sobie wystroju kościoła, kaplicy czy nawet domu bez szopki bożonarodzeniowej.

Przygotowując się do budowy szopki należy wybrać odpowiednie miejsce w kościele, mogą to być boczne ołtarze czy też kaplice lub główny ołtarz. Trzeba jednak pamiętać, aby tworząc dekorację nie przysłaniać ołtarza, na którym jest sprawowana święta liturgia. Dziś dużą pomocą w dekorowaniu szopki są gotowe elementy, które pomagają oddać wyjątkowość tego czasu i przybliżyć prawdę o wcieleniu Syna Bożego. Są to m. in.

  • realistyczne tło do szopki na Boże Narodzenie z widoczną Gwiazdą Betlejemską – przypomina o cudownym znaku, który prowadził pasterzy i Mędrców do miejsca narodzin Jezusa,
  • tło do szopki z panoramą miasta Betlejem – wprowadza nastrój starożytnego miasta, w którym narodził się Chrystus, dodając głębi scenie narodzenia,
  • figury do szopki na Boże Narodzenie różnej wielkości,
  • aniołek skarbonka z kiwającą głową

Szopka bożonarodzeniowa wykonana ze starannością ma przede wszystkim oddawać prawdę o przyjściu Jezusa na świat oraz przypominać wydarzenia zapisane na kartach Ewangelii. Przyjęło się w naszej ojczyźnie, że szopki mają również odniesienie do codziennego życia człowieka, bo Chrystus rodzi się pośród nas i uświęca nasze ludzkie życie. Istotne jest, by budując szopkę pamiętać o tym, że ma skłaniać do refleksji nad stanem naszej wiary oraz sensem życia.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty bożonarodzeniowej, która jest dostępna na stronie www.wszystkodlaparafii.pl oraz w naszych punktach stacjonarnych w Częstochowie i Wieluniu. Ufamy, że zaproponowane przez nas dekoracje czy elementy wystroju pomogą owocnie przygotować się i przeżyć piękny czas Bożego Narodzenia.