Jak przygotować dziecko do pierwszej komunii świętej?
„Oto jest dzień, który dał nam Pan…” myślę, że dla wielu słowa tej piosenki przywołują wspomnienie swej Pierwszej Komunii Świętej. Dzień bardzo uroczysty i wyjątkowy dla dziecka, które robi kolejny krok na drodze swej wiary. Jak dobrze przygotować się do tego sakramentu?
Spis treści
Pierwsza Komunia Świętej – co na początku?
Zanim rozpoczniemy starania do tak ważnej uroczystości w życiu dziecka, warto sobie przypomnieć, ze najważniejsze jest przygotowanie duchowe. Wiąże się to z dużym wysiłkiem intelektualnym i emocjonalnym, dlatego tak ważna jest obecność i wsparcie rodziców, którzy są pierwszymi nauczycielami wiary w życiu dziecka. Warto również zaznaczyć, że jest to również czas formacji dla rodziców. Zazwyczaj rok wcześniej ksiądz informuje o terminie i godzinie uroczystości dzięki czemu można wszystko dokładnie i spokojnie rozplanować. Z kwestii formalnych warto pamiętać o świadectwie chrztu, jeśli dziecko będzie przyjmować sakrament eucharystii w innej parafii niż było chrzczone.
Bezpośrednie przygotowanie rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego. Wtedy to dziecko w czasie lekcji religii poznaje podstawowe informacje związane z sakramentami świętymi, uczestnictwem we mszy świętej oraz modlitwy i pieśni. Jest to również czas katechez w kościele oraz uczestnictwo w nabożeństwach w ciągu roku. Przygotowanie do tej wyjątkowej uroczystości jest rozciągnięte na cały rok i w tym czasie dzieci uczęszczając na nabożeństwa otrzymują kolejno rzeczy związane z przyjęciem pierwszej komunii świętej oraz spowiedzi świętej. Są to:
- książeczka do nabożeństwa, która będzie towarzyszyć nam przez całe życie,
- świeca komunijna, często jest to świeca chrzcielna,
- różaniec do pierwszej komunii, zazwyczaj biały dla dziewczynek a ciemny dla chłopców,
- medalik na łańcuszku z wizerunkiem Niepokalanej,
- obrazek komunijny, który jest pamiątką przyjęcia I Komunii
Te poszczególne rzeczy są znakami, które towarzyszą dziecku w drodze wiary oraz w rozwoju duchowym.
Pierwsza Spowiedź Święta – czyste serce dziecka
Jest to z jednej strony podniosły dzień dla dziecka i często bardzo trudny. Dzieci w tym dniu mogą być podenerwowane. Nie potrzeba dziecku co chwilę przypominać o rachunku sumienia, spowiedzi i grzechach. Lepiej zadbać o miłą atmosferę w domu, nie straszyć dziecka księdzem i nie demonizować sakramentu pokuty i pojednania, co stało się ostatnio bardzo częstą praktyką. Dziecko doskonale potrafi wyczuć, co jest dobre a co złe, trzeba je tylko mądrze poprowadzić, nie niszcząc naturalnego zaufania do Boga i człowieka.
Duszpasterz czy też katecheta przygotowujący dzieci do ich pierwszej spowiedzi świętej powinien zatroszczyć się o to, aby dzieci przystępowały do tego sakramentu bez lęku i jednocześnie czuły, że jest to wyjątkowy czas. Dobrym przedłużeniem i jedocześnie zachęta do przystępowania do sakramentu spowiedzi świętej jest dziewięć pierwszych piątków miesiąca, które są zapisywane w specjalnej książeczce otrzymywanej od księdza.
Dzień Pierwszej Komunii Świętej – uroczysta msza święta
W tym dniu oczy całej rodziny będą zwrócone na dziecko. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dla dziecka jest bardzo ważnym wydarzeniem, któremu będą towarzyszyć różne emocje. Istotne, by dziecko czuło w tym dniu wsparcie i zrozumienie tego, co się wokół niego dzieje. Ceremonia przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej odbywa się w kościele podczas mszy świętej. Dzieci ubrane pięknie w białe alby , zarówno chłopcy, jak i dziewczynki dla podkreślenia wyjątkowości wydarzenia (choć zdarza się, że dziewczynki mają sukienki a chłopcy garniturki). Na początku uroczystości rodzice błogosławią dzieci, które ze śpiewem na ustach wchodzą do przystrojonego kościoła. W trakcie mszy świętej dzieci wraz z rodzicami są zaangażowane w posługi liturgiczne: czytają czytania, śpiewają psalm, przynoszą dary do ołtarza. Bardzo wiele zależy od dobrego przygotowania dzieci, tak aby zapamiętały ten dzień i chciały później regularnie uczestniczyć w życiu Kościoła.
Dzień Pierwszej Komunii Świętej – rodzinne świętowanie
Po skończonych uroczystościach w kościele nadszedł czas na świętowanie w gronie rodzinnym. Jest to niejako przedłużenie uroczystości religijnych, o czym przypominają dekoracje w domu lub w lokalu. Przy okazji organizacji przyjęcia komunijnego warto pamiętać o pewnym umiarkowaniu, którego często w dzisiejszych czasach brakuje. Oczywiście trzeba pamiętać o wcześniejszym zaproszeniu gości, co dziś można zrobić w pięknej formie wybierając eleganckie zaproszenia z motywami religijnymi. Warto również wyrazić wdzięczności za obecność i wsparcie w tym wyjątkowym dniu dla dziecka, poprzez drobne upominki np. czekoladki lub krówki na Komunię w eleganckim opakowaniu.
Wielu z gości wybierając się na Komunię zastanawia się nad prezentem dla dziecka oraz jakie złożyć życzenia. Często są to bardzo oryginale pomysły, jednocześnie dalekie od charakteru uroczystości. Oczywiście zawsze warto skonsultować zakup prezentu z rodzicami dziecka, tak, aby był on praktyczny i służył dziecku na dalsze lata. Taki prezent ma również ogromne znaczenie emocjonalne, jest znakiem wsparcia w rodzinie i najbliższych. Oto kilka pomysłów na prezent:
- medalik na łańcuszku lub drobna biżuteria,
- święty obrazek,
- album na komunię świętą,
- Biblia w wersji dla dzieci,
- kartki i książeczki pamiątkowe,
- ciekawa książka.
Życzenia dla dziecka z okazji przyjęcia Komunii świętej powinny być dostosowane do wieku dziecka. Zawsze warto życzyć dziecku wytrwałości w wierze, radości oraz błogosławieństwa Bożego. Pomocą mogą być gotowe kartki z formułami życzeń oraz zapewnieniem o modlitewnej pamięci.
Mamy nadzieje, ze przedstawione przez nas propozycje przyczynią się do pięknego i owocnego przeżycia sakramentów Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej oraz wspólnego, rodzinnego i radosnego świętowania.