Bierzmowanie – co to jest, jakie imię wybrać

„Przyjdź Duchu Święty ja pragnę…” słowa tej pieśni są związane z sakramentem bierzmowania nazywanym również sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Żyjąc w czasach współczesnych możemy zauważyć kryzys rozumienia tego sakramentu i sens jego przyjmowania.

Spis treści

symbol ducha świętego jako witraż w oknie kościelnym

Bierzmowanie – co to za sakrament?

Jak podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego „przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu78.”(KKK 1285) Nazwa sakramentu pochodzi od łacińskiego słowa confirmatio, które oznacza potwierdzenie. Etymologia polskiego słowa pochodzi od staropolskiego słowa bierzmo, które oznacza belkę podtrzymującą strop domu. Sakrament ten umacnia osoby wierzące mocą Ducha świętego oraz uzdalnia do dawania świadectwa o Chrystusie. Prześmiewczo, przez niektórych jest nazywany „uroczystym pożegnaniem z Kościołem”.

Bierzmowanie – co warto wiedzieć o samym obrzędzie?

Bierzmowanie jest sakramentem, który przyjmuje się tylko raz. Sakrament ten jest również publicznym wyznaniem wiary osoby go przyjmującej oraz decyzją trwania w wierze. Szafarzem sakramentu jest biskup a w wyjątkowych sytuacjach wyznaczony przez niego kapłan. Najważniejszym znakiem w trakcie obrzędu sakramentu bierzmowania jest namaszczenie krzyżmem (biskup nakładając rękę na głowę kandydata, kreśli znak krzyża na jego czole i wypowiada wybrane przez kandydata imię), które jest pieczęcią Ducha Świętego. Sakrament bierzmowania jest udzielany w czasie mszy św. po homilii. W zależności od zwyczajów miejscowych msza św. wraz z obrzędem bierzmowania trwa od 1-1,5 godz.

W Kościele w Polsce bierzmowania udziela się dorastającej młodzieży, która może już całkowicie samodzielnie opowiedzieć się za Chrystusem i Kościołem. Oczywiście przed przyjęciem bierzmowania jest czas przygotowania, na co składa się udział w katechezie szkolnej, spotkaniach formacyjnych w parafii, celebracjach liturgicznych, a także rekolekcjach czy dniach skupienia. Wszystkie te starania mają służyć świadomemu i dojrzałemu przystąpieniu do sakramentu.

Świadek bierzmowania.

W trakcie przyjęcia sakramentu bierzmowanemu towarzyszy świadek. Nie jest to osoba przypadkowa, lecz swoisty duchowy przewodnik, który przez przykład wiary oraz modlitwę powinien wspierać kandydata do bierzmowania. Świadkiem może zostać osoba, która już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej i ukończyła 16. rok życia. Wskazane jest, aby świadkami byli rodzice chrzestni, co jest podkreśleniem jedność sakramentu chrztu Świętego i bierzmowania. Świadkami nie mogą być rodzice przyjmującego bierzmowanie. Mogą natomiast przedstawić swe dzieci szafarzowi podczas liturgii sakramentu bierzmowania. Często też świadkami bierzmowania jest rodzeństwo czy też przyjaciele. Trzeba pamiętać, że osoba ta powinna praktykować wiarę, aby sam mogła dać dobry przykład przygotowującemu się do sakramentu bierzmowania.

Bierzmowanie – jak wybrać imię?

Z przyjęciem sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej wiąże się wybór imienia. Choć jeśli nosimy imię świętego z chrztu, jesteśmy zachęceni do zachowania imienia chrzcielnego, tak aby podkreślić ścisły związek bierzmowania z sakramentem chrztu. Jakie imię wybrać? Kościół wskazuje nam na świadków wiary, jakimi są święci i błogosławieni. Patron bierzmowania ma być nam bliski tzn. dobrze jest znać jego życiorys oraz wartości, którymi się kierował. Ma być dla nas przykładem naśladowania Chrystusa. A więc nie mogą to być przypadkowe imiona.

Bierzmowanie – co trzeba przygotować?

Przyjęcie sakramentu bierzmowania to ważny dzień dla całej wspólnoty parafialnej. To święto dla mającego przyjąć sakrament, ale i dla całej jego rodziny. Pamiętając o przygotowaniu duchowym, chciejmy również podkreślić wyjątkowość tego dnia poprzez uroczysty strój, wskazany będzie klasyczny garnitur i sukienka. Jest to wyraz szacunku wobec siebie samego, Kościoła oraz innych uczestników uroczystości.

Samo świętowanie jest zależne od zwyczajów danej parafii, miejscowości czy rodziny. Ważne by ucieszyć się z kolejnego kroku wiary młodego człowieka. Dobrze, że przy tej okazji rodzina spotyka się by wspólnie świętować to ważne wydarzenie. Można zorganizować rodzinny posiłek w domu lub wybrać się na specjalną kolację do restauracji.

Z radością przyjęcia sakramentu bierzmowania związane są również upominki, które kandydaci otrzymują po uroczystości. Zazwyczaj jest to pamiątka bierzmowania w formie dyplomu oraz krzyż do bierzmowania. Często młodzi ludzie otrzymują również Pismo święte lub Katechizm Kościoła Katolickiego w wersji dla młodzieży. Warto pamiętać by prezenty były również zachętą do duchowego wzrostu. Mogą to być również m. in. różańce, obraz czy medalik z wizerunkiem patrona lub dobra książka związana z wiarą. Ciekawą formą mogą również być pamiątki spersonalizowane, dostosowane do charakteru danej osoby.

Sakrament bierzmowania jest istotnym krokiem na drodze wiary. Warto się do tego kroku dobrze przygotować, tak ze strony duchowej, jak i strony formalnej. Im bardziej zadbamy o tzw. detale związane z przygotowaniem do uroczystości bierzmowania, tym więcej owoców duchowych zbierzemy dla siebie i innych.